Alicja Opiela o spotkaniu w ZSO w Bielawie
Poniedziałek, 22. Kwiecień 2013 13:07
001 barwy

Przed startem Rajdu Świdnickiego-Krause załoga OgryzekRallySport spotkała się z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie, gdzie podczas blisko godzinnej rozmowy młodzież mogła poznać główne aspekty dotyczące bezpieczeństwa zawodników oraz kibiców na rajdowych trasach. O tym, czego dowiedzieli się nastolatkowie można przeczytać w sprawozdaniu Alicji Opieli, która uczęszcza do bielawskiego liceum.


Lekcja życia
Całą noc nie mogłam spać. Budziłam się co chwilę sprawdzając, która godzina, żeby nie zaspać do szkoły. Czas dłużył się niemiłosiernie. W końcu doczekałam upragnionego świtu, wyskoczyłam z łóżka jeszcze przed dzwonkiem budzika. Był piątek 12.04. 2013r., ten dzień miał być pełen wrażeń. Dziś naszą szkołę mieli odwiedzić i spotkać się z nami kierowca rajdowy Sławomir Ogryzek i jego pilot Grzegorz Dachowski. Nie znałam co prawda tych nazwisk, ale przyciągała mnie magia rajdów samochodowych. Zawsze lubiłam oglądać wyścigi samochodowe i motocyklowe. Lubiłam słuchać ryku silników na starcie. Często jeździliśmy ze znajomymi kiedy w okolicy odbywały się rajdy, by popatrzeć na ścigające się samochody.

Spotkanie odbyło się w auli naszej szkoły. Oprócz zapowiadanych dwóch Panów, był z nimi jeszcze Łukasz Łuniewski, który opowiadał o gościach, oraz absolwent naszej szkoły Mateusz Banaś, który jest fotografem i obecnie studentem Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Pokazywali nam filmy z rajdów i opowiadali o zawodzie kierowcy i pilota. Atmosfera spotkania była bardzo luźna, wręcz koleżeńska. Wielu osobom wydaje się zapewne, że bycie kierowcą rajdowym to banalne zajęcie. Wystarczy umieć szybko jeździć samochodem. Nic bardziej mylnego. Szybka jazda to jedno, ale od rajdowców wymaga się ogromnej odpowiedzialności, silnej psychiki i perfekcyjnej wręcz koncentracji. Kierowca i pilot muszą stanowić zgrany team, bo jeden maleńki nawet błąd jednego może zaważyć na życiu obu.

Grzegorz opowiadał nam o swojej żonie, która musiała przebyć trudną drogę, by przyzwyczaić się do bycia żoną pilota rajdowego. Ciągłe wyjazdy, niebezpieczeństwo, z którym spotykają się podczas każdego rajdu. Ci ludzie codziennie właściwie ocierają się o śmierć. Obaj panowie byli właśnie tuż przed startem w kolejnym Rajdzie Świdnickim, ale nie pokazywali po sobie strachu czy też jakiejkolwiek tremy. Widać było, że to co robią nie jest wyłącznie pracą, ale stanowi sens ich życia. Tą pasją chcieli się z nami podzielić. Przekazana wiedza była rzetelna. Ostrzegali przed niebezpieczeństwem uczestnictwa w samym rajdzie, ale również bycia kibicem. Zdarza się bowiem, że wypadające z trasy samochody stwarzają niebezpieczne sytuacje dla obserwujących rajd ludzi stojących wzdłuż trasy.

To spotkanie długo zostanie w mojej pamięci, na pewno będzie inspiracją do ukierunkowania moich życiowych marzeń. Rozmowy z ludźmi, którzy spełniają swoje marzenia, jest świetna lekcją życia, dla nas młodych.

 

 Kalendarz startów na 2016 ukaże się niebawem
Starts calendar (2016) will be published soon
-